Taiteilijat

Arminen Anna

Kuvataiteilija, taidegraafikko

Työskentelee Joensuussa.

anna.arminen(at)elisanet.fi

Viivasyövytys 2011
Lyijykynäpiirros 2014

Eizãns Andrejs-Mãris

Graphic designer, teacher

P.O. Box 361, LV-1050 RIGA, Latvia

aeizans@hotmail.com

1992, 60 x 80
1996, 77 x 80
1992, 74 x 72

Ekosaari Tiina

Graafinen suunnittelija, tekstiilialan artesaani

Gummeruksenkatu 3 C 51, FI-40100 JYVÄSKYLÄ

+358 40 534 1675, tiina.ekosaari@poimuilee.com, www.poimuilee.com

Hilli Anneli

Kuvataiteilija

Vaahteraniitty 4 FI-02940 Espoo

+ 358 407 505 554, anneli.hilli@kolumbus.fi   

2013, 80 x 45
2014, 60 x 40
2014, 75 x 50

Honkanen Helmiriitta

Haltialehto 2, FI-02300 ESPOO

helmiriitta.honkanen@saunalahti.fi

Helmiriitta Honkanen 2001
Helmiriitta Honkanen 1965
Helmiriitta Honkanen 1945

Hänninen Anja

Arosuontie 363, FI-21360  LIETO AS.

Puh. 02-4876 957

2012, CRD, 132 x 90

Isotupa Kirsi-Marja

Meripuistotie 5 A 6, FI-00200 HELSINKI
Puh.+358 505 721 183, kirsi-marja.isotupa@kolumbus.fi

2010, CRD, 95 x 58

Jääskeläinen Tiina

Puh. +358 40 702 2029, http://tiinajaaskelainen.blogspot.fi/p/ex-libris.html

Kiippa Tapani

Taiteilija

Ateljee: Fleminginkatu 7, Palomäenkatu 2, FI-21100 NAANTALI

+358 400 59 48 48, tapani.kiippa@tapanikiippa.com, www.tapanikiippa.com

2009, 77 x 58
2010, 77 x 50
2012, 77 x 54

Kinnunen Sakari

Viinikanrinne 3 as 4, 39700 PARKANO

skart@ippnet.fi

Koivikko Pentti

Taidemaalari

Tuulensuunkatu 5 B, FI-21100 NAANTALI

Korhonen Tuulikki

Kuvataiteilija

Mustasuontie 23 B 7, FI-90560 Oulu

tuulikki.korhonen@gmail.com

2011, 86 x 56
2012, 60 x 60

Kukkola Tuulikki

Kuvataiteilija

Raatepolku 13, FI-02970 ESPOO

Puh. 09-8542 072, 040-7711854, tuulikki.kukkola@kolumbus.fi

Könönen Eero

graafinen suunnittelija

Matkontie 67, FI-58520 HIUKKAJOKI

eero.kononen@ekokam.inet.fi

Laine Janne

Kuvataiteilija

Hämeenpuisto 37 A 45, FI-33200 TAMPERE
+358 40 7673330jannelaine@yahoo.com

2012, sarja 75

Laitinen Milla

VIILTO
-visuaalisen ilmeen toimisto

Louhivuori Seppo

Kuvataiteilija

Savenvalajankatu 3 A 22, FI-20810 TURKU

seppo.louhivuori@pp1.inet.fi

2012
2011, 62 x 47
2011

Lukala Juha

Lavastaja

Tuhtopolku 2, FI-20810 TURKU

juha.lukala@nettikirje.fi

 

2012, opus 22, 75 x 48
2011, opus 17, 101 x 68
2012, opus 19, 80 x 60

Luukko Mirja

graafikko
Tehtaankatu 4 A 16, FI-26100 RAUMA

Mansikka-aho Päivi

Huhmarintie 36, FI-36200 KANGASALA
+358 044 377 12 96, www.mansikka-aho.com

Mattila Vuokko

Kuvataiteilija

Tähtimötie 2 B 25, FI-02620 ESPOO

+ 358 500 410 131, vuokko.mattila@elisanet.fi

2008
2008, X3
2010, C3C5

Olvet Maret

Taidegraafikko
Vana-Rannamõisa tee 1 F 4-6, EE-13516 Tallinn, Eesti

Paltemaa Riitta

Rantaniitynkatu 39, 53850 Lappeenranta

+358 5 412 6833, riitta.paltemaa@pp.inet.fi

2012
2012
2012

Saraluoto Hannu

Merkintekijä
Aleksanterinkatu 31 B 33, FI-15140 LAHTI

saraluoto@phnet.fi, www.phnet.fi/public/saraluoto/

Senne Tarja

Taiteilija, kuvittaja

Aurinkotie 3, FI-17200 VÄÄKSY
+ 358 40 743 9121, + 358 3 733 2468, tarja.senne@tuotesuunnittelu.fi, www.sennekortit.fi

2006

Seppälä Magdalena

Kalakontintie 1 A 34, FI-02230 ESPOO
+358 40 525 0691, nela@bergvik.net

2010
2011
2011

Takolander Raili

Luutnantinpolku 7 A 13, FI-00410 HELSINKI
+358 40 867 6236, raili.takolander@riliart.fi, www.riliart.fi

Tanttu Markku

Graafinen taiteilija, kirjailija

Suomenlinna C 83 B 9, FI-00190 HELSINKI

www.markkutanttu.fi, markku.tanttu@viapori.fi

2003, 59 x 42
2001, 41 x 54
1999, opus 12, 55 x 74

Tikanmäki Maija-Liisa

Ikonimaalari

Karpalokuja 2, FI-21110 NAANTALI

2012, P7, 91 x 60
2012, P7, 102 x 60

Toiviainen-Mäkelä Tarja

Kuvataiteilija

Kukolaistentie 180, FI-21160 MERIMASKU

+358 40 556 8461, tarja.toiviainen-makela@dnainternet.net, http://tarjaniinahenrika.blogspot.fi

2012
2012
2011

Virnala Heimo

Graafikko

Ilmarintie 5, FI-24800 HALIKKO

heimo.virnala@suomi24.fi

Taiteilijagalleria

Yhdistyksen jäsenistössä on noin 80 taiteilijaa, jotka ovat ilmoittaneet valmiutensa vastaanottaa tilaustöitä exlibristen suunnitteluna.

Sivulle on koottu näytteitä heidän tekemistään exlibriksistä, max. 3 kpl. Toivottavasti saamme pian esille mahdollisimman kattavan näyttelyn, joten taiteilijoiden toivotaan lähettävän exlibriksiään näytteille asetettavaksi.

Kun harkitset oman merkkisi hankkimista, ota rohkeasti yhteyttä taiteilijaan, jonka taideteokset tyylillisesti vastaavat omia toiveitasi.

Kaikkien taiteilijoiden yhteystiedot on julkaistu jäsenluettelossa, joka on ainoastaan yhdistyksen jäsenistön käytössä.